12 gjëra që nuk i dinim që stafi i hotelit mund të bëjë për ne

Është një fakt i panjohur që stafi i hotelit mund t’ju ndihmojë të propozoni partnerin tuaj, ndër shumë gjëra të tjera. Ata jo vetëm që janë atje për t’ju përgjigjur pyetjeve tuaja, por në të vërtetë mund t’ju marrin shërbime ekskluzive nëse dini se çfarë të kërkoni. Në fakt, ka kaq shumë shërbime portierësh, sa do të ndiheni të konfuzuar me zgjedhjen, duke e bërë qëndrimin tuaj të paharrueshëm.

Kemi gjetur disa nga shërbimet më të dobishme dhe më tërheqëse që stafi i hotelit mund të bëjë për ju për ta bërë udhëtimin tuaj të ardhshëm edhe më të kënaqshëm.

1. Ata mund të ndihmojnë për të planifikuar propozimin tuaj për martesë.

Nëse po planifikoni të bëni pyetjen, portieri i hotelit mund ta bëjë atë një përvojë vërtet të paharrueshme. Ata mund t’ju ndihmojnë të gjeni dhe të vendosni një vendndodhje private, ose mund ta fshehin unazën në ushqimin tuaj gjatë darkës. Thjesht duhet të pyesni nëse ata kanë ndonjë rekomandim dhe të shihni nëse mund t’ju japin një dorë për t’i bërë ëndrrat tuaja romantike të vërteta.

2. Ata mund t’ju tregojnë se ku janë të gjitha vendet e denja për foto në Instagram.

Stafi i hotelit do ta njohë qytetin si pjesa e pasme e dorës së tyre, që do të thotë se ata mund t’ju tregojnë vendet më të mira për të shkuar në varësi të interesave tuaja. Ata do të jenë në gjendje të rekomandojnë zonat jashtë hotelit, vendi më i mirë për një foto gjatë perëndimit të diellit dhe ku mund të gjeni pika krejtësisht unike në qytet. Me ndihmën e tyre, ju mund të gjeni pamjet më të mira ku mund të kapni kujtime të paharrueshme.

3. Ata mund t’ju tregojnë për bileta të shitura dhe rezervime të kryera më parë se si ti bëni tuajat.

Nëse zbuloni se vizita e teatrit që aq shumë e prisnit ishte shitur atëherë portieri juaj i hotelit mund t’ju ndihmojë. Ata shpesh kanë kontakte me bizneset lokale dhe mund të marrin marrëveshje me to. Mund të jetë gjithçka, nga rezervimet e restoranteve në vendet e tjera me bileta, si faqet lokale. Kështu që nuk duhet të shqetësoheni herën tjetër nëse rezervohet, hoteli juaj mund të jetë në gjendje t’ju ndihmojë.

4. Ata mund t’ju marrin një kujdestare fëmijësh.

Ndoshta ju doni të dilni për në mbrëmje pa fëmijë, por nuk dini ndonjë dado në zonë. Hoteli juaj mund t’ju ndihmojë sepse ata shpesh kanë disa dado të besueshme dhe agjensi kujdestarie fëmijësh në librat e tyre. Nëse i njoftoni kur keni nevojë për kujdes për fëmijë, ata do të jenë në gjendje t’i  rregullojnë të gjitha, kështu që nuk do të shqetësoheni vetë për këtë.

5. Ata mund të vrapojnë me ju.

Ndonjëherë mund të keni një portier drejtimi në hotele nëse dëshironi të jeni në gjendje të mirë ndërsa udhëtoni. Ata do të jenë në gjendje t’ju tregojnë të gjitha rrugët dhe vendet më të mira të qytetit. Thjesht pyesni nëse ata kanë një portier për vrapim, dhe nëse nuk kanë, atëherë ata duhet të jenë në gjendje të rregullojnë një për ju.

6. Ata mund të vendosin fotot tuaja personale në dhomën tuaj.

Shpesh duam t’i mbajmë të dashurit tanë afër kur jemi larg shtëpisë. Stafi juaj i hotelit do të jetë i lumtur të bëjë ndryshime të vogla në dhomën tuaj për ta bërë atë më personale. Ata mund të bëjnë gjëra të tilla si kornizimi i fotove tuaja ose organizimi i disa prej gjërave tuaja rreth dhomës tuaj.

7. Ata mund t’ju ndihmojnë të mësoni gjuhën lokale.

Është gjithmonë e dobishme të njohësh disa prej gjuhëve lokale, si dhe emrat e pjatave lokale. Nëse kërkoni, stafi do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë të ndiheni më shumë si në shtëpi në qytet dhe me gjuhën. Ata do të sigurohen që të paktën të mund të thoni “të lutem” dhe “faleminderit”.

8. Ata mund të dërgojnë bagazhet tuaja.

Shumë hotele mund të jenë në gjendje t’ju dërgojnë çantat tuaja, pavarësisht nëse janë në shtëpinë tuaj ose në destinacionin tuaj të ardhshëm. Ky është padyshim një bonus i madh, sepse heq një barrë për të udhëtuar me të gjitha bagazhet tuaja të rënda. Në vend të kësaj, ju mund ta kaloni kohën tuaj duke pushuar dhe ndonjë gjë përpara se të duhet të ktheheni në shtëpi.

9. Ata mund t’ju marrin me qira rroba.

Nëse po shkoni për një mbrëmje në një restorant, atëherë disa hotele mund t’ju marrin me qira një fustan për rastin. Nëse nuk mund t’ju sigurojnë një fustan, atëherë ata do të jenë në gjendje t’ju tregojnë se ku mund ta merrni me qira një të tillë dhe ato do t’ju ndihmojnë. Kjo është ideale për ngjarjet e minutës së fundit dhe të paplanifikuara.

10. Ata mund t’ju japin turne në muze dhe galeri private.

Një shërbim portier arti mund të japë përvoja të një lloji në galeritë dhe muzetë më të mira. Ata do të jenë në gjendje të mbyllin vendin për vizitorët e tjerë në mënyrë që ju t’i keni të gjitha për vete. Sidoqoftë, kjo mund t’ju kushtojë mjaft para. Nëse preferoni diçka më pak të kushtueshme, pyesni hotelin tuaj se cilat turne arti ju ofrojnë. Do të zbuloni se ata mund të organizojnë turne në grupe ose private për ju pa mbyllur galerinë.

11. Ata mund t’ju japin një portier gjumi.

Një portier gjumi mund t’ju ndihmojë me shërbime si një “menu jastëkësh”, në mënyrë që të zgjidhni jastëkun më të mirë për një gjumë të mirë. Ata gjithashtu mund t’ju japin çajra, vajra aromaterapie, një maskë për sytë, dhe madje edhe një meditim të regjistruar të drejtuar. Nëse hoteli juaj nuk ka shërbimin e plotë, ata ende duhet të kenë një numër jastëkësh të ndryshëm që ju të zgjidhni. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse keni alergji dhe keni nevojë të ndryshoni jastëkun tuaj në një sintetik.

12. Ata mund të blejnë dhuratat tuaja.

Personeli i hotelit e di se ku mund të gjejë dhuratat dhe suveniret më të mira, duke ju kursyer kohë. Thjesht duhet t’i bëni të dinë saktësisht se çfarë dëshironi dhe ata do ta marrin atë për ju, dhe mbase edhe mund të ofroni dhuratë ta mbështillni atë. Tani nuk do të duhet të stresoheni për blerjen e dhuratave përsëri në ditën tuaj të fundit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button