8 fakte që nuk i dinit rreth vajzës së madhe të Barack Obama

Edhe pse Barack Obama nuk është më në detyrë, ai dhe anëtarët e familjes së tij janë ende në mendjen tonë si një nga familjet tona të preferuara të Shtëpisë së Bardhë të të gjitha kohërave. Pasi kaloi tetë vjet si vajza e Presidentit, ne mendojmë se ajo doli si një grua e re bukuroshe, e rregulluar mirë. Këtu janë disa fakte rreth Malia Obamës që ndoshta nuk i keni dëgjuar kurrë më parë.

1. Ajo ka një dashuri të madhe për udhëtimet

Edhe pse ditëlindja e saj bie në 4 korrik, festa më patriotike e Amerikës, interesat e saj qëndrojnë jashtë kufijve të SHBA. Një eksploruese natyrore me zemër, Malia ka vizituar Mbretërinë e Bashkuar, Spanjën, Italinë si dhe ka udhëtuar në të gjithë globin me familjen e saj në vende të reja. Një nga udhëtimet e saj të preferuara? Indonezia. Nëna e saj Michelle inkurajon fëmijët e saj të udhëtojnë në mënyrë që ata të mund të mësojnë perspektiva të reja dhe të zbulojnë më shumë rreth identitetit të tyre duke dalë nga “zona e rehatisë” së tyre.

2. Një aktiviste krenar

Disa vajza të politikanëve qëndrojnë shumë larg fushës, por Malia ka qenë gjithmonë një aktiviste e guximshme dhe e çiltër, duke qëndruar në këmbë për atë në të cilën ajo beson. Në 2019, ajo marshoi për barazi me të dashurit e saj për nder të festës së XVI kur skllevërit u liruan falë Proklamatës Emancipation të vitit 1863. Dhe kur ishte vetëm 18 vjeç, ajo arriti në Festivalin e Filmit Sundance për të protestuar kundër krijimit të Gazsjellësit të Hyrjes në Dakota.

3. Një shembull jo shumë i përsosur

Në sytë tanë, ajo është një shembull, por për shumë njerëz, Malia ka një reputacion jo të mirë për shkak të vendimit të saj për të bërë pikërisht atë që dëshiron në jetë. Kjo e bën atë një rebele për ne, në vend që ta mashtrojë për jetën e saj të fshehtë, ajo është e hapur për stilin e saj të jetës dhe nuk turpërohet kurrë. Titujt kryesorë e sulmuan atë për puthjen me të dashurin e saj në publik, pirjen e duhanit dhe pijet alkoolike. Zonja Obama me sa duket i tha vajzës së saj të qëndronte jashtë kolonave të thashethemeve kur ajo ndoqi universitetin, por gjërat ndodhin, mami!

4. Shërbimi Sekret e mësoi Malian se si të voziste makinën

Shumica prej nesh mëson të ngasë makinën nga një prind, vëlla, motër ose instruktor. Malia ka një përvojë jashtëzakonisht të ndryshme. Historia e saj është ndryshe sepse Shërbimi Sekret e mësoi atë si të voziste. Pse, mund të pyesni? Sepse presidentët nuk lejohen të vozisin! Prandaj, edhe ajo mësoi prej tyre.

5. Malia ka një pasion për filmin

Në vitin 2017, Malia u trajnua për detyrat e asistentit të shkrimit në filmin HBO Girls dhe vetë Lena Dunham e quajti atë “kaq të zgjuar” dhe “një engjëll”. Anëtarët e tjerë të shfaqjes kishin po aq lëvdata për të thënë mbi të, gjë që padyshim i bëri krenarë Barack dhe Michelle. Në vitin 2014, ajo gjithashtu kaloi verën duke praktikuar në filmin fantastiko-shkencor të Halle Berry Extant.

6. Ajo nuk ndryshoi edhe pse ishte vajzë Presidenti

Ju mund të mendoni se vetëm sepse ajo ishte vajza e presidentit, ajo mund të merrte gjithçka që dëshironte. Por në realitet, kjo bukuri hyri në Harvard plotësisht për meritat e saj. Një pjesë e kësaj është ndoshta për shkak se prindërit e saj zbatuan punët dhe detyrat e shtëpisë gjatë tetë viteve që ajo ishte në Shtëpinë e Bardhë. Ata nuk morën ndonjë trajtim të veçantë dhe Michele Obama madje tha se gjëja e parë që ajo i tha stafit në WH ishte se ata kurrë nuk duhet të rregullonin shtratin e Malia, pasi ajo ishte detyra e saj.

7. Qeni i parë Bo ishte një dhuratë për Malia dhe motrën e saj nga senatori Ted Kennedy

Qeni portugez Bo Diddley na vodhi zemrat kur u bashkua me familjen e Shtëpisë së Bardhë si një dhuratë nga senatori Ted Kennedy, pasi Barack e ftoi atë në Shtëpinë e Bardhë. Bo u kontrollua në mënyrë që ai të ishte hipoalergjik (Malia është alergjike). Ai u quajt Bo nga të dyja motrat dhe nga babai i Michelle Obama, me nofkën Diddley.

8. Malia pajtoi dy vajzat e presidentëve të tjerë, Chelsea Dhe Ivanka

Megjithëse prindërit e tyre ishin rivalë Chelsea Clinton dhe Ivanka Trump, dikur mikesha, u ribashkuan gjatë një diskutimi publik rreth privatësisë për fëmijët e presidentëve

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button