Artistet

Shtëpia e Dritëro Agollit në errësirë,degradon banesa

Shtëpia e Dritëro Agollit në errësirë,degradon banesa

Në fshatin Menkulas aty ku lindi dhe jetoi Dritëro Agolli sot nuk ka asnjë gjurmë të tij. E vetmja ndërtesë…
Arti Korçar në zi,humb jetën këngëtari i serenatës

Arti Korçar në zi,humb jetën këngëtari i serenatës

Arti korçar në zi, shuhet nga Covid këngëtari I serenatës Naum Tërova. Arti korçar në zi pasi ka humbur një…
Biblioteka e Korçës,vendi ku bashkëjeton kultura dhe teknologjia

Biblioteka e Korçës,vendi ku bashkëjeton kultura dhe teknologjia

Biblioteka e re në qytetin e Korçës ofron tashmë për lexuesit libra në fond të hapur dhe pajisje me skaner…
Pista e kuajve një ëndërr e bërë realitet dhe atraksioni më i ri në Korçë

Pista e kuajve një ëndërr e bërë realitet dhe atraksioni më i ri në Korçë

Dy vëllezërit Myrtollari, nga Fshati Porodinë/Korçë, të kthyer nga emigracioni në Greqi, falë punës së tyre dhe mbështetjes së AZHBR-së…
Me Dritëronë në Rusi, poeti Bardhyl Londo tregon kujtimet nga takimi I Agollit me gruan ruse.

Me Dritëronë në Rusi, poeti Bardhyl Londo tregon kujtimet nga takimi I Agollit me gruan ruse.

Me Dritëronë në Rusi, poeti Bardhyl Londo tregon kujtimet nga takimi I Agollit me gruan ruse. ‘Do shkojme ne Rusi,…
E papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli I telebingos, ish

E papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli I telebingos, ish

E papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli I telebingos, ish gjyqtari korçar. Një tjetër vdekje e papritur sjell hidhërim…
Karnavalet e Pojanit

Karnavalet e Pojanit

Çdo 7 Janar në Pojan të Maliqit zhvillohen karnavale. Sipas banorëve këto janë festime pagane dhe të hershme për këtë…
Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar.

Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar.

Sandër Prosi, sot 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar. Sandër (Aleksandër) Prosi (1920-1985). Aktor…
Aktorja Luiza Hajati (1952)

Aktorja Luiza Hajati (1952)

Luiza Hajati (Kryemadhi) lindi në Vlorë më 10 Dhjetor 1952. Më 1971, ajo nis studimet për degën “dramë” në Institutin…
PASAZHE NGA LIBRI “KËTU FLASIN TË MËDHENJTË” – KADRI ROSHI – NGA XHELIL ALIU

PASAZHE NGA LIBRI “KËTU FLASIN TË MËDHENJTË” – KADRI ROSHI – NGA XHELIL ALIU

Në janar të viti 1994 në Teatrin Kombëtar u organizua një ceremoni e bukur me rastin e 70-vjetorit të lindjes…
Back to top button
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com