Histori

Kodiku I Shën Prodhomit, hyrja në stilin poetiko-filozofik të një testamenti.

Kodiku I Shën Prodhomit, hyrja në stilin poetiko-filozofik të një testamenti.

  Mbi fjalët e hyrjes të një testamenti të vitit 1693, të shkruajtur në Voskopojë në Kodikun e Shën Prodhromit…
Historik/Pazari I vjetër I Korçës me hanet e tij, nga afro 16 dikur vetëm 4 egzistojnë.

Historik/Pazari I vjetër I Korçës me hanet e tij, nga afro 16 dikur vetëm 4 egzistojnë.

Lagja e Pazarit kishte disa rrugë kryesore dhe disa sheshe. Rruga kryesore që vinte nga qyteti e që ishte më…
Korçë, 18 qershor 1941.

Korçë, 18 qershor 1941.

Rruga Sotir Gura dhe lart ne koder kisha shen Thanasit. (Fotografuar nga doktor Pierluigi Zamperin, mjek ushtarak ne Shqiperi gjate…
Çezmat shekullore në fshatin Cangonj

Çezmat shekullore në fshatin Cangonj

Çezmat shekullore, banorët e fshatit Cangonj në Devoll ndërhyjnë vetë për të mirëmbajtur një simbol të identitetit të tyre.
Vijon puna për amfiteatrin në Pogradec

Vijon puna për amfiteatrin në Pogradec

Në Pogradec vijon me intesitet puna për t’i dhënë shumë shpejt Pogradecit “Amfiteatrin Odeon” i cili jovetëm do t’i japë…
shiu rrezikon monumentet natyrore në rajonin e Korçës

shiu rrezikon monumentet natyrore në rajonin e Korçës

Monumentet e kulturës në Korçë, disa prej objekteve të rrezikuara nga rreshjet e shiut. Rreshjet e shiut të rëna këto…
FORUMI NDERKOMBETAR PER TE DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT IGFM-Maqedoni

FORUMI NDERKOMBETAR PER TE DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT IGFM-Maqedoni

  FORUMI NDERKOMBETAR PER TE DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT IGFM-Maqedoni Sot, më 10 dhjetor 2020, në Ditën Ndërkombëtare për…
Einxhel Shkira “shpërthen” në plazh, fotoja e saj bën ‘bum’!

Einxhel Shkira “shpërthen” në plazh, fotoja e saj bën ‘bum’!

Moderatorja e njohur e televizioneve shqiptare, Einxhel Shkira, ka postuar një foto shumë provokuese në Instagramin e saj zyrtar. Bukuroshja,…
Shoqata “New Impact” ka permbyllur me sukses projektin “Fuqizimi Social Ekonomik i Grave ne Bashkine Pogradec”

Shoqata “New Impact” ka permbyllur me sukses projektin “Fuqizimi Social Ekonomik i Grave ne Bashkine Pogradec”

Shoqata “New Impact” ka permbyllur me sukses projektin “Fuqizimi Social Ekonomik i Grave ne Bashkine Pogradec” projekt ky i financuar…
Back to top button
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com