Çertifikohen zgjedhjet e 25 prillit/Kush janë 140 deputetët e rinj që do të na përfaqësojnë në parlament?

POLITIKË

Certifikohen zgjedhjet e 25 Prillit/ Ja 140 deputetët që do të futen në parlament

Publikuar

Nga

Certifikohen zgjedhjet e 25 Prillit/ Ja 140 deputetët që do të futen në parlament

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatin e 25 prillit. Ilirjan Celibashi ka shpërndarë mandatet për 140 deputetët e ardhshëm.

Kryeminsitri Edi Rama ka marrë mandatin në Durrës, kryetarja e LSI, mdandtin në Fier si dhe Petrit Vasili në Tiranë.

Ndërkohë, mandatin e ka marrë edhe kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ndonëse ka njoftuar më herët se nuk do jetë në parlamentin e ardhshëm.

Ruçi do duhet që të dorëzojë mandatin dhe t’i hapë rrugën deputetes më të votuar pas tij, që është Mirela Pitushi.

Partia Socialiste ka marrë 74 mandate, PD-AN ka 59 mandate, LSI ka 4 mandate dhe PSD 3 mandate.

Ja lista e deputetëve e konfirmuar nga KQZ:

Qarku Berat

PS 5 mandate

Hatixhe Konomi

Bardhyl Kollçaku

Fadil Nasufi

Nasip Naço

Blendi Klosi

PD 2 mandate

Tomor Alizoti

Kasëm Mahmutaj

Qarku Dibër

PD 3 mandate

Xhelal Mziu

Kreshnik çollaku

Dhurata Tyli(çupi)

PS 2 mandate

Lavdrim Krrashi

Aurora Mara

Qarku Durrës

PS 8 mandate

Milva Ekonomi

Alban Xhelili

Jurgis Çyrbja

Klodiana Spahiu

Ilir Ndraxhi

Rrahman Rraja

Lefter Koka

Edi Rama

PD 6 mandate

Edi Paloka

Agron Duka

Merita Bakiu

Oerd Bylykbashi

Ferdinant Xhaferaj

Andia Ulliri

Qarku Elbasan

PS 8 mandate

Evis Kushi

Klevis Xhoxhi

Besion Ajazi

Dasantila Tahiraj

Saimir Hasalla

Florenc Spaho

Luan Duzha

Taulant Balla

PD 6 mandate

Gazment Bardhi

Flutura Açka

Lefter Gështenja

Dashnor Sula

Zheni Gjergji

Luçiano Boçi

Qarku Fier

PS 9 mandate

Erion Braçe

Petro Koçi

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Ismet Beqiraj

Tatiana Piro

Gramoz Ruçi

LSI 1 mandat

Monika Kryemadhi

PD 6 mandate

POLITIKË

Certifikohen zgjedhjet e 25 Prillit/ Ja 140 deputetët që do të futen në parlament

Publikuar

Nga

Certifikohen zgjedhjet e 25 Prillit/ Ja 140 deputetët që do të futen në parlament

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatin e 25 prillit. Ilirjan Celibashi ka shpërndarë mandatet për 140 deputetët e ardhshëm.

Kryeminsitri Edi Rama ka marrë mandatin në Durrës, kryetarja e LSI, mdandtin në Fier si dhe Petrit Vasili në Tiranë.

Ndërkohë, mandatin e ka marrë edhe kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ndonëse ka njoftuar më herët se nuk do jetë në parlamentin e ardhshëm.

Ruçi do duhet që të dorëzojë mandatin dhe t’i hapë rrugën deputetes më të votuar pas tij, që është Mirela Pitushi.

Partia Socialiste ka marrë 74 mandate, PD-AN ka 59 mandate, LSI ka 4 mandate dhe PSD 3 mandate.

Ja lista e deputetëve e konfirmuar nga KQZ:

Qarku Berat

PS 5 mandate

Hatixhe Konomi

Bardhyl Kollçaku

Fadil Nasufi

Nasip Naço

Blendi Klosi

PD 2 mandate

Tomor Alizoti

Kasëm Mahmutaj

Qarku Dibër

PD 3 mandate

Xhelal Mziu

Kreshnik çollaku

Dhurata Tyli(çupi)

PS 2 mandate

Lavdrim Krrashi

Aurora Mara

Qarku Durrës

PS 8 mandate

Milva Ekonomi

Alban Xhelili

Jurgis Çyrbja

Klodiana Spahiu

Ilir Ndraxhi

Rrahman Rraja

Lefter Koka

Edi Rama

PD 6 mandate

Edi Paloka

Agron Duka

Merita Bakiu

Oerd Bylykbashi

Ferdinant Xhaferaj

Andia Ulliri

Qarku Elbasan

PS 8 mandate

Evis Kushi

Klevis Xhoxhi

Besion Ajazi

Dasantila Tahiraj

Saimir Hasalla

Florenc Spaho

Luan Duzha

Taulant Balla

PD 6 mandate

Gazment Bardhi

Flutura Açka

Lefter Gështenja

Dashnor Sula

Zheni Gjergji

Luçiano Boçi

Qarku Fier

PS 9 mandate

Erion Braçe

Petro Koçi

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Ismet Beqiraj

Tatiana Piro

Gramoz Ruçi

LSI 1 mandat

Monika Kryemadhi

PD 6 mandate

LEXO EDHE:  Nga Kreshnik Spahiu/ 10 disavantazhet e Partisë Demokratike për zgjedhjet 2021, krahasuar me 2017

Enkelejd Alibeaj

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Luan Baçi

Nustret Avdulla

Ilda Dhori

Qarku Gjirokastër

PS 3 mandate

Mirela Kumbaro

Laert Duraj

Bledar Çuçi

PD 1 mandat

Tritan Shehu

Qarku Kukës

PS 1 mandat

Gerta Duraku

PD 2 mandate

Flamur Hoxha

Isuf Çelaj

Qarku Lezhë

PS 3 mandate

Lindita Nikolla

Eduard Ndreca

Shpresa Marnoj

PD 4 mandate

Mark Marku

Agron Gjekmarkaj

Lindita Metaliaj

Kastriot Piroli

Qarku Shkodër

PD 5 mandate

Helidon Bushati

Emilja Koliqi

Ramadan Likaj

Greta Bardeli

Zef Hila

PS 3 mandate

Edona Bilali

Paulin Sterkaj

Benet Beci

PSD 2 mandate

Gledis Çeliku

Meri Markiçi

LSI 1 mandat

Agron Çela

Qarku Vlorë

PS 8 mandate

Pranvera Resulaj

Anduel Tahiraj

Vullnet Sinaj

Anila Denaj

Niko Kuri

Ilir Metaj

Damian Gjiknuri

Teuta Ramaj

PD 4 mandate

Bujar Leskaj

Ina Zhupa

Fation Veizaj

Arbi Agalliu

Qarku Tiranë

PD 15 mandate

Lulzim Basha

Jorida Tabaku

Alfred Rushaj

Albana Vokshi

Sali Berisha

Agron Shehaj

Fatmir Mediu

Grida Duma

Shpëtim Idrizi

Belind Këlliçi

Vangjel Dule

Mesila Doda

Dashamir Shehi

Flamur Noka

Orjola Pampuri

PS 18 mandate

Luljeta Bozo

Najada Çomo

Ogerta Manastirliu

Arben Ahmetaj

Ulsi Manja

Etilda Gjonaj

Arben Pëllumbi

Elisa Spiropali

Belinda Balluku

Toni Gogu

Etjen Xhafaj

Ermonela Valikaj

Xhemal Qefalia

Klotilda Bushka

Alqi Bllako

Eduard Shalsi

Fatmir Xhafaj

Orlando Rakipi

PSD 1 mandat

Gertjan Deda

LSI 2 mandate

Erisa Xhixho

Petrit Vasili

Qarku Korçë

PS-6 mandate

Enslemvera Zake

Blerina Gjylameti

Ilirian Pendavinji

Ilir Topi

Olta Xhaçka

Niko Peleshi

PD-5 mandate

Edmond Spaho

Sorina Koti

Ervin Salianji

Bledjon Nallbati

Seladin Jakupllari

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button