Ekzekutohet me armë presidenti brenda rezidencës së tij private

Presidenti i Haitit Jovenel Moïse është vrarë në një sulm në rezidencën e tij private, sipas një deklarate nga Kryeministri i përkohshëm Claude Joseph.
Z. Joseph tha se vendbanimi i presidentit në Port-au-Prince u sulmua nga njerëz të armatosur të paidentifikuar në orën 01:00 me kohën lokale (05:00 GMT).
Zonja e Parë u raportua gjithashtu e plagosur në sulm.
Z. Joseph tha se “të gjitha masat ishin marrë për të garantuar vazhdimësinë e shtetit”.
Jovenel Moïse, 53 vjeç, ishte në pushtet që nga Shkurti 2017, pasi paraardhësi i tij në zyrë, Michel Martelly u largua nga posti.
Zyra e Z. Mo inse ishte e vështirë pasi ai u përball me akuza për korrupsion dhe u sfidua nga valët e protestave shpesh të dhunshme anti-qeveritare.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button