Gjermania në katastrofë natyrore, 33 të vdekur dhe 70 të zhdukur, qindra shtëpi të shembura

Nëntë njerëz humbën jetën të enjten dhe shumë të tjerë janë zhdukur ndërsa përmbytja në Gjermaninë perëndimore shkaktoi shembjen e të paktën gjashtë shtëpive, duke e çuar numrin e të vdekurve, në dy ditë stuhish të ashpra, në gjashtë.
Policia tha se katër njerëz kishin vdekur dhe 70 ishin zhdukur në Ahrweiler, në jug të Bonit, pasi lumi Ahr, i cili derdhet në Rhine, shpërtheu brigjet e tij dhe shembi shtëpitë.
Rreth 50 persona ishin bllokuar në çati, dhe më shumë shtëpi ishin në rrezik shembje.

Një burrë vendas ishte arratisur pasi iu kishte dhënë një paralajmërim për përmbytjen në 2 të mëngjesit (0000 GMT).
“Unë kurrë nuk kam përjetuar një katastrofë ku lumi të shpërthejë brigjet e tij në një hapësirë ??kaq të shkurtër kohe,” tha 63 vjeçari, emri i të cilit nuk u dha.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button