Integrimi në BE/ Ana Pisonero: Duhet datë konkrete për të dyja vendet, Shqipëria i ka plotësuar kushtet

POLITIKË

Integrimi në BE/ Ana Pisonero: Duhet datë konkrete për të dyja vendet, Shqipëria i ka plotësuar kushtet

Publikuar

Nga

Integrimi në BE/ Ana Pisonero: Duhet datë konkrete për të dyja vendet, Shqipëria i ka plotësuar kushtet

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero, thotë se Shqipëria i ka plotësuar kushtet për konferencën e parë ndërqeveritare.

Në një intervistë për MCN TV, Pisonero ka lënë të kuptohet se udhëtimi i dy vendeve drejt integrimit europian do të vijojë të mbetet i përbashkët. Kjo zbeh shpresat për një ndarje të mundshme të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut, e cila po pengohet nga vetoja bullgare.

Është e qartë për Komisionin Europian që duhet të ecet përpara me një datë konkrete për të dyja vendet. Shqipëria i ka plotësuar kushtet për konferencën e parë ndërqeveritare. Kemi punuar fort me presidencën portugeze. Po hyjmë në fazën finale dhe tryeza e parë duhet të përmbyllet sa më shpejt”, u shpreh Pisonero.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button