Kush janë 10 njerëzit më të pasur në Europë dhe si i kanë bërë ata paratë e tyre

Europa është kontinenti i dytë më i vogël në botë për nga sipërfaqja, por nga ana tjetër, ekonomia e saj është më e madhja në Tokë. Kjo nuk është aspak një surprizë si shumica e vendeve të kontinenti janë kombe të botës së parë.

Ndërsa Europa ka përparuar ndër shekuj, disa familje dhe individë kanë bërë më të mirën, duke grumbulluar miliarda dollarë në proces përmes një gamë të gjerë të përpjekjeve të biznesit.

Ja lista e përbërë nga 10 njerëzit më të pasur në Europa sipas Forbes. Këta janë njerëz që kanë fituar pasuri nga industri dhe vende të ndryshme në kontinent.

  1. Leonid Mikhelson (17.1 miliard dollarë)

Burimi i pasurisë: gazi dhe kimikatet

Drejtori i Përgjithshëm, kryetari dhe aksionari kryesor i kompanisë ruse të gazit Novatek, Leonid Mikhelson ka pasurinë e tij të vlerësuar në 17.1 miliard dollarë që nga viti 2020. Ai i bëri paratë e tij nga industria e energjisë dhe karriera e tij është gjurmuar që në 1977 kur ai u diplomua në Institutin e Inxhinierisë së Ndërtimit Samara. Leonid gjithashtu kryeson Bordin e Drejtorëve të ZAO SIBUR dhe shërben si Mbikëqyrës Bordi i Bankës Ruse të Zhvillimit Rajonal të OAO. Thuhet se ai zotëron 25% të aksioneve në Novatek dhe 57.5% interes në Sibur.

  1. Vladimir Lisin (18.1 miliard dollarë)

Burimi i Pasurisë: Industria e çelikut dhe Transporti

Ky manjat rus i çelikut është kryetari dhe aksionari i shumicës së Novolipetskor NLMK, një nga katër kompanitë më të mëdha të çelikut në Rusi. Ai është një autoritet udhëheqës botëror mbi proceset metalurgjike dhe ka botuar mbi 100 artikuj mbi metalurgjinë dhe ekonominë. Ai thuhet se është një nga burrat më të pasur në Rusi dhe hyn në 45 njerëzit më të pasurit në botë që nga viti 2020.

  1. Vladimir Potanin (19,7 miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Metalet dhe Minierat

I njohur si një nga njerëzit më të pasur në Rusi, thuhet që Vladimir Potanin e fitoi e tij pasuri përmes skemës së diskutueshme të huave për aksione në Rusi që lulëzoi në fillim të mesit të viteve 1990. Miliarderi rus është një sipërmarrës serial i cili zotëron aksione në disa ndërmarrje të njohura në të gjithë globin, por interesi i tij për metale dhe minierat kanë ardhur për të dominuar të tjerët. Pasuria e tij vlerësohej me 19.7 miliardë dollarë që nga viti 2020 dhe e bën atë një nga njerëzit më të pasur në Europë.

  1. Dieter Schwarz (19.8 miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Moda dhe Shitje me pakicë

Dieter Schwarz është një sipërmarrës gjerman dhe pronar i Schwarz-Gruppe. Ai është kryetar dhe CEO i zinxhirit të supermarketeve Lidl dhe zinxhirit të hipermarketeve Kaufland. Në 2014, ai u rendit si personi i 23-të më i pasur në botë në Hurun Report Global. Lista e të pasurve në maj 2015, Forbes vlerësoi pasurinë e tij në 19.9 miliardë dollarë, duke e bërë atë atë personi i 10-të më i pasur në Europë. Që nga viti 2020, ai është personi i 40 më i pasur në botë me një pasuri të vlerësuar në 19.9 miliardë dollarë.

  1. Giovanni Ferrero (24.5 miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Ushqim & Pije

Ky miliarder italian mori përsipër përgjegjësinë e Ferrero SpA, një prodhues i njohur i çokollatës

dhe produkte ëmbëlsirash, pas vdekjes së vëllait të tij Pietro Ferrero në 2011. Në vitin 1997 ai u bë Drejtor i Përgjithshëm i kompanisë së familjes së bashku me të ndjerin vëllain e tij që vdiq në një aksident. Giovanni ka kampionuar disa nisma revolucionare që e kanë mbajtur në krye korporatën shumëkombëshe të ëmbëlsirave që kur ai mori në dorë punën. Duke pasur parasysh rekordet e tij, është e natyrshme  që ai të jetë një nga njerëzit më të pasur në Europë.

  1. Francois Pinault (27 Miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Mallra luksoze

François Pinault është një biznesmen francez dhe koleksionist arti. Ai është aksionari kryesor dhe kryetar nderi i kompanisë me pakicë, Kering. Ai ka tre fëmijë, përfshirë djalin e tij Francois-Henri i cili menaxhon kompaninë e themeluar nga babai i tij. Familja Pinault ka qenë një tipar i vazhdueshëm në listën e miliarderëve të Forbes. Gjatë viteve të fundit, ata kanë lëvizur në krye të listës dhe aktualisht janë renditur në vendin e 27-të midis 100 miliarderëve kryesorë të botës.

  1. Beate Heister & Karl Albrecht Jr (33.3 miliard dollarë)

Burimi i Pasurisë: Moda & Shitje me pakicë

Karl Hans Albrecht ishte një sipërmarrës gjerman që themeloi supermarketin zinxhir Aldi me vëllanë e tij Theo. Ai ishte për shumë vite personi më i pasur në Gjermani, deri në vdekjen e tij. Në shkurt të vitit 2014, ai u rendit si personi i 21-të më i pasur në botë nga Raporti Hurun. Karl vdiq në korrik 2014 dhe Beate Heister dhe Karl Albrecht Jr janë fëmijët e tij. Ata vazhduan të menaxhonin pasurinë e familjes dhe gjithmonë janë llogaritur ndër më të pasurit në Europë.

  1. Françoise Bettencourt Meyers (48.9 miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Moda & Shitje me pakicë

Françoise Bettencourt Meyers është një trashëgimtare e famshme, vajza e vetme dhe trashëgimtare e Liliane Bettencourt, një biznesmene franceze e famshme dhe aksioneria kryesore e L’Oreal e cila vlerësohet si ndërmarrja më e madhe e kozmetikës. Nëna e saj Liliane trashëgoi pasurinë e L’Oreal në vitin 1957 kur babai i saj Eugene Schueller vdiq. Kur Liliane kaloi në 2017, ajo ishte një nga njerëzit më të pasur në botë dhe gruaja më e pasur me një vlerë neto të vlerësuar në 44.9 miliardë dollarë. Françoise ka qenë në gjendje të mbështesë pasurinë e familjes, kjo bëri të mundur që ajo të ruajë vendin si gruaja më e pasur në tokë deri në vitin 2020, kur Alice Ëalton nga Shtetet e Bashkuara morri drejtimin me pasurinë e saj prej 54.4 miliardë dollarë.

  1. Amancio Ortega (55.1 miliard dollarë)

Burimi i Pasurisë: Moda & Shitje me pakicë

Amancio Ortega Gaona është një biznesmen i modës spanjolle dhe themelues i grupit të modës Inditex, më i njohur për zinxhirin e shitjes me pakicë të veshjeve dhe aksesorëve. Ortega u tërhoq nga Inditex, kompania mëmë e zinxhirit Zara në 2011, duke e lënë nënkryetarin dhe CEO Pablo Isla për të zënë vendin e tij. Në Qershor 2015, ai u rendit si personi i dytë më i pasur në botë nga Forbes. Që nga viti 2020, pasuria e tij vlerësohet në 55.1 miliardë dollarë dhe ai është i 6-ti më i pasur në botë.

  1. Bernard Arnault (76 miliardë dollarë)

Burimi i Pasurisë: Moda dhe Shitje me pakicë

Bernard është një manjat, investitor, filantrop dhe koleksionist arti. Ai është kryetari dhe kryeshefi ekzekutiv i LVMH. Në Mars 2015, Forbes vlerësoi pasurinë e tij me 37 miliardë dollarë, duke e bërë atë personin e 13-të më të pasur në botë. Që nga viti 2020, ai dhe familja e tij vlerësohet të kenë një vlerë prej 76 miliardë dollarësh.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button