Mbi 30 vende marrin vaksinën ruse anti-COVID “Sputnik V”/ Ja kush e kërkon në Ballkan

Të gjitha rajonet ruse kanë marrë serinë e parë provë të një vaksine kundër COVID-19 të quajtur “Sputnik V”, e zhvilluar për përdorim civil, tha Ministria Ruse e Shëndetësisë.

Të gjitha rajonet morën serinë e parë provë të vaksinës Gam-COVID-Vac (“Sputnik V”) për parandalimin e infeksioneve të koronavirusit, të zhvilluar nga Qendra Federale e Kërkimit për Epidemiologji dhe Mikrobiologji të Gamaleya, raportoi Tass.

Sipas sistemit federal të mbikëqyrjes së informacionit, vaksina është tashmë në përdorim në disa rajone ruse dhe punëtorët mjekësorë konsiderohen si një përparësi.

Deri më tani, ka më shumë se 27,000 pako të shënuara të vaksinës dhe numri i tyre po rritet, deklaroi Ministria e Shëndetësisë.

Interesi i më shumë se 30 vendeve

Rusia u bë vendi i parë në botë që regjistroi vaksinën e koronavirusit “Sputnik V” më 11 gusht.

Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaksinohen kundër koronavirusit me vaksinën ruse në periudhën 2020-21, vlerësoi më herët Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF).

RDIF vëren gjithashtu interes për vaksinën ruse në më shumë se 30 vende, ku jeton më shumë se gjysma e popullsisë së botës.

Midis tyre janë vendet e Amerikës Latine, Arabia Saudite, Filipinet, Japonia, Koreja e Jugut, Greqia, Serbia, Emiratet e Bashkuara Arabe…

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button