“Më doli nga fjala”/ Basha i përgjigjet Metës: S’i premtova gjë, por s’do i bëj nder Ramës të replikoj me Presidentin

Kreu i PD Lulzim Basha ka folur për deklaratën që bëri kreu i shtetit pak ditë më parë, kur tha se e çdekretoi datën e zgjedhjeve të 30 qershorit pasi kishte marrë premtim nga lideri i demokratëve se opozita do hynte në zgjedhje.

Lulzim Basha: Që Presidenti të dekretojë një datë tjetër ishte në tagërin e tij, që ai veproi për të shmangur përplasjet, edhe kjo nuk vihet në dyshim. Pretendimi se Opozita do të hynte në një process që nuk ekzistonte për arsyen se procesi u injoruar tërësisht dhe të gjithë institucionet ishin te kapura nga Rama.

Blendi Fevziu: Ja kishit premtuar ju Presidentit Ilir Meta futjen në zgjedhje?

Lulzim Basha: Jo, nuk është e vërtetë.

Më pas gazetari Blendi Fevziu vuri në studio videon ku Presidenti Ilir Meta dëgjohet teksa shprehet se Opozita ka gabuar që nuk e ka dëgjuar në shumë raste, dhe ka bërë gabim që është larguar nga Parlamenti.

Lulzim Basha: Nuk i bëj unë nder Ramës, që të merrem të replikoj me Presidentin sot. Unë e kam bërë detyrën time para katër vitesh. Edi Rama e zhbëri koncensusin që kam bërë unë.

Blendi Fevziu: A je penduar për largimin nga Parlamenti?

Lulzim Basha: Në asnjë mënyrë, sepse po të mos e kisha bërë këtë gjë, bota nuk ta kishte situatën në Shqipëri kështu siç është…

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button