Negociatat për pranimin e Shqipërisë në BE, Merkel: Shpresoj të ndodhë para përfundimit të mandatit tonë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur sot në një forum bashkëpunimi i quajtur “Procesi i Berlinit”.

Merkel gjatë fjalimit virtual tha se shpreson që negociatat për pranimin e Shqipërsië në BE përpara përfundimit të presidencës gjermane të Këshillit në dhjetor.
“Shpresoj se do të jetë ende e mundur që ne të organizojmë konferencën e pranimit nën presidencën tonë. Ju duhet të thoni po, bini dakord! Kjo është shumë e rëndësishme”-u shpreh ajo.

“Një nga objektivat e presidencës sonë të BE  është të çojmë përpara procesin e zgjerimit dhe ne synojmë ta bëjmë këtë në ditët dhe javët e ardhshme”, tha kreu i diplomacisë gjermane Heiko Maas.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button