Nga Lavderim Miminllari/ Cfar duhet te beje ky popull


Era e Zgjedheje e po vjen ne nje kohe te trazuare nga pandemia covi-19.
Po i dashur qytetarl vitet ikin dhe politikanet na i kane bere shume premtime ne jeten tone .
Deri me sot keta politikane qe japin keto prmetime qe kurre nuk I kane mbajtur tek qytetaret e thjeshte por premtin e kane mbajtur vetem tek militantet qe mbartin flamurin e partie gjate 30 viteve te trazicioni .
Politika aktuale me pak fjale te do te jesh nje konke e vogel dhe e heshtur ne parti, qe te te japin nje pune te vogel si fillim pastaj ti leh dhe ha- leh dhe ha deri sa do te vij nje dite dhe SPAKU do te te arrestoje, kjo do te ndodhi pasi ti je bere qenush dhe po ha buken e qytetarit te ndershem qe e ka listen pa fund tek dyqani I lagjes ndersa ti nga konke e vogel je kthyer ne qenush dhe nese je nga ato persona qe rri shume vite ne nje vend pune ke mesuar shume mire rregullat e lojes dhe je bere lojtar.

E dua atdheun me gjith rininë e cila sot vetem mendon te iki se nuk kane prespktive per nje te ardhme te sigurte. Se vendet e punes i kane zene militantet analfabet dhe profesionistet e ndershem jane pa pune dhe pa prespektive prandaj kane kthyer syte nga perendimi , ne shume zyra shteterore gjen te paafte dhe militant qe e kane kthyer ne neopotizem pasi punojne familjarisht ose bejne rrokade iken X nga zyra vjen Y nga e njejta familje, dhe zyrat shteterore jane kethyer ndermarrje sociale .
Jam shume shpreseplote qe me ndihmen e aleatve tane Amerikane dhe BE-se te cilet kane treguar nje dashamirsi shume te madhe qe kete vend ta fusin ne shina edhe pse ketu ka vite qe nuk ka shtet nuk ka drejtesi nuk ka progress per te ardhmen, pasi ka vite qe ne administrate iken I (Kuqi dhe vjen Bluja ose e kunderta) dhe ne paguajeme sot per nje vend pune ne administrate 3 rroga, rroga e pare shkon per ate administrator qe ka punuar nga viti 2000 deri ne 2005 rroga e dyte shkon per ate militant qe ka punuar nga 2005 deri ne 2013 kurse rroga e trete po shkon per ate militant qe eshte akoma ne karrige me rrota.
Perjashtohen ato qytetare qe jane profesionista ne vendin e tyre te punes por qe fatkeqesisht jane shume pak ne numur.
Fatkeqesisht edhe shoqeria civile nuk reagon pasi merr projekte nga pushteti loakl dhe pushteti qendror dhe sot mungon nje oponence ne media nga shoqeria civiile, Opozita qofte ajo parlamentare qofte ajo opozite qe rri dhe ka marre ca zyra nga shteti dhe rrine kot gjithe diten militantet.
Sa problem ka qyteti im I Pogradecit nuk kam degjuar qofte dhe nje here nje antarte nje partie opozitare ne kete qytet te flasi ose te ngrehi zerin per problematikat qe hasim perdit. Kjo tregon qe opozita rri fle ca vite dhe pret te vij ne pusjtet dhe te punoje 16 vjet.

Te dashur miq koha ka ardhur qe ne ti nderojme ose ti ndeshkojme me voten tone te lire te gjithe kandidatet qe do te vijne ne lagjet tuaja, mendoheni mire se ke do te votoni ne keto zgjedhje, harrojeni thesin me miell shikoni vetem pjesen e alternatives sepse neser ai deputet qe te dali nga vota jone duhet te loboje per kete qytet.
Te hapi vende pune
Te sjelli projekte perfituese per qytetin tone.
Te sjelli fonde per turizmin dhe per bujqesine sepse deri me sot pogradeci jone nuk njef nje investim te vogel ne keto 3 pika qe permenda me lart prandaj mendoheni mire voten para se ta hithni ne kutine e shenjte qe do ti japi mandate nje pogradecari qe do te na perfaqesoje 4 vjet ne parlament.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button