“Pendohet” Macron: I kuptoj ndjenjat e myslimanëve, nuk jam unë pas karikaturave

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ai i kuptonte ndjenjat e myslimanëve ndaj karikaturave fyese që tentojnë Profetin Muhamed, duke theksuar se qeveria e tij nuk ishte pas atyre karikaturave.

Në një intervistë ekskluzive me Al Jazeera-n, Macron foli për dënimet e shkaktuara nga karikaturat e botuara nga revista satirike Charlie Hebdo. “Karikaturat nuk janë një projekt qeveritar, por një produkt i gazetave falas dhe të pavarura, të cilat nuk janë qeveritare.”

Ai shtoi se i kupton ndjenjat e myslimanëve ndaj këtij problemi.

Macron tha më parë se Franca synonte të “hiqte dorë nga karikatura” e Profetit Muhamed. Ai e tha këtë për nder të profesor Samuel Paty, të cilit iu pre koka nga një i ri me origjinë çeçene, pasi u tregoi studentëve të tij karikaturat e Muhamedit në një orë të fjalës së lirë.

“Falsifikimi i fjalëve të mia”

Deklarata e Macron provokoi kritika në të gjithë botën islame, veçanërisht sepse pasoi disa ditë pasi ai deklaroi se Islami është në krizë në të gjithë botën. Në një intervistë që do të publikohet së shpejti, Macron tha: “Besoj se reagimet shkaktohen nga gënjeshtra dhe falsifikim të fjalëve të mia. Njerëzit u keqkuptuan duke menduar se po i nxisja unë ato karikatura.”

Ai shtoi se ka “njerëz që falsifikojnë Islamin dhe pretendojnë të mbrojnë atë fe në emër të saj”. Macron tha se myslimanët vuajnë më së shumti nga veprimet e atyre njerëzve që keqinterpretojnë Islamin.

Ky qëndrim i presidentit francez vjen pas një fushate të përhapur në të gjithë botën islame për të bojkotuar produktet franceze, si dhe dy ditë pas sulmit në Nisë, në të cilin u vranë tre persona.

Frika nga sulmet e reja

Përfaqësuesit e autoriteteve franceze kanë frikë nga sulmet e reja të armatosura dhe u bëjnë thirrje qytetarëve të tyre në të gjithë botën të jenë të kujdesshëm, ndërkohë që ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian, pas një takimi të kabinetit të sigurisë të kryesuar nga Emmanuel Macron, tha se “kërcënimet janë kudo”.

“Është një hap i vogël nga urrejtja virtuale në dhunën e vërtetë”, tha Le Drian.

Parisi zyrtar ka urdhëruar misionet e tij diplomatike jashtë vendit për të forcuar masat e sigurisë, shkruan Deutsche Welle.

Siç theksoi ministri i Mbrojtjes Florence Parly pas takimit, shkollat ​​dhe kishat në Francë duhet të mbrohen më mirë. Sipas informacionit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Francës, 3.500 oficerë rezervë të policisë janë duke u mobilizuar për këtë qëllim. Është pohuar gjithashtu se 120 oficerë të tjerë policie janë duke patrulluar në Nisë.

Presidenti Macron njoftoi më parë se forca ushtarake anti-terroriste do të rritet nga 3,000 në 7,000.

Pas sulmit në Nisë, niveli më i lartë i paralajmërimit të terrorizmit është në fuqi në të gjithë vendin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button