SHBA po përgatisin më shumë sanksione kundër Rusisë,thotë Sullivan/Lufta e ashpër ekonomike vazhdon

UASHINGTON – Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Biden tha të Dielën se Shtetet e Bashkuara po përgatisnin më shumë sanksione kundër Rusisë në përgjigje të helmimit të Aleksei A. Navalny, lideri më i shquar i opozitës në vend, disa ditë pasi Z. Biden ndoqi të parën e tij ballë për- përballen me takimin e samitit me Presidentin Vladimir V. Putin.

“Ne jemi duke përgatitur një paketë tjetër sanksionesh për t’u zbatuar në këtë rast”, tha Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare, në “Gjendjen e Bashkimit” të CNN, duke iu referuar trajtimit të z. Navalny.

Z. Sullivan ishte i paqartë kur u bë presion mbi kohën e sanksioneve ose çfarë do të përfshinin ato, duke thënë vetëm se veprime shtesë do të vinin “sa më shpejt që të zhvillojmë paketat për të siguruar që do të marrim synimet e duhura”.

“Kur ta bëjmë atë,” tha ai, “ne do të vendosim sanksione të mëtejshme në lidhje me armët kimike.”

Në prill, administrata e Biden vendosi sanksionet e saj të para ndaj Rusisë për helmimin dhe burgosjen e z. Navalny. Por ato ndëshkime nuk ishin drejtuar posaçërisht ndaj zotit Putin ose oligarkëve që e mbështesin atë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button