Zgjedhjet në Universitetin e Tiranës; Pedagogia Mimoza Hafizi shpall kandidaturën për rektore

Pas vendimit të Ministrisë së Arsimit për zhvillimin e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës më datë 30 korrik 2020, së fundmi pedagogia Mimoza Hafizi ka deklaruar kandidaturën e saj për të marrë drejtimin e Rektoratit.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë pedagogia e Fakultetit të Shkencave të Natyrës përmes një postimi në “Facebook”.

Hafizi e ka cilësuar si “thikë pas shpine” nga qeveria dhe politika shpalljen e datës së zgjeve në kushtet e emergjencës shëndetësore që po kalon vendi. Ajo argumenton se arsyeja e zhvillimit të zgjedhjeve në universitete në korrik, me studentët larg dhe me pedagogë në periudhë pushimesh, mund të kenë vetëm një qëllim; shmangien e trupës zgjedhore nga procesi.

Postimi i plotë i pedagoges:

Pas vendimit të beftë të ministres së arsimit për hapjen e fushatës zgjedhore në universitete, mbrëmë depozitova kandidaturën për Rektore të Universitetit të Tiranës.

Hapja e fushatës zgjedhore në situatën e emergjencës shëndetësore që po kalon vendi, e po kështu dhe universitetet, është një nga aktet e paskrupullta të kësaj qeverie. Shumë pedagogë e kanë quajtur ‘thikë pas shpine’ ndaj nesh, botës akademike. Por kjo është vetëm thika e rradhës, që mjedisi ynë pëson nga politika. Zgjedhjet në datën 30 korrik, me studentët larg dhe me pedagogë në periudhë pushimesh, mund të kenë vetëm nje qëllim: shmangien e trupës zgjedhore nga procesi. Zgjedhjet në mungesë të nje fushate normale komunikimesh, diskutimesh e debatesh, do të lenë gjatë shijen e hidhur të një procesi të parregullt. Vendimi i papritur i ministres duket se i shkon përshtat shmangies së kandidaturave konkuruese, përderisa krijon mundësinë që procesi i kandidimit të mbyllet po aq papritur sa dhe vendimi i saj.

Por, a duhet ulur koka? A duhet lenë prapë Universiteti i Tiranës nën influencën e të njëjtit klan, që ‘lidh e zgjidh’ prej njëzet vitesh fatet e tij, sipas interesave abuzive dhe meskine të një grupi njerëzish mediokër? Nje klan që ka ‘lidhur nyje’ aspiratën dhe frymëmarrjen e bashkësisë më të madhe intelektuale që ka Shqipëria, në konflike pa sens e pa fund. Një klan që i ka zvjedhur pedagogët me universitetin e tyre.

Unë vendosa të bëj rezistencën time. Vendimi im qe i shpejtë, për të shmangur përjashtimin nga gara, por i menduar gjatë dhe i frymëzuar nga shumë kolegë të nderuar, të cilët janë aty, në universitet, por veç e veç ndjehen të pafuqishëm përballë së keqes që po na ve tëposhtë. Bashkë besoj se e mundim këtë të keqe!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button