Zyrtarë të Koresë së Jugut thonë se Kim Jong un është ‘gjallë dhe mirë’

Një ndihmës i presidentit të Koresë së Jugut tha të dielën se qëndrimi zyrtar i qeverisë së vendit të tij është se diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un është ‘gjallë dhe mirë’ pavarësisht spekulimeve se Kim ka vdekur ose është ‘buzë varrit’.

“Kim Jong Un është gjallë dhe mirë. Ai po qëndron në zonën e Wonsan që nga 13 prilli. Asgjë e dyshimtë  nuk është vënë re deri më tani”, tha për Fox News Chung-in Moon. Këshilltar për politik të jashtme i presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae-in.

Shumë media ndërkombëtare raportuan për vdekjen e Kim duke u bazuar në burime të inteligjencës amerikane dhe të Koresë se Jugut.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button